تبلیغات
باشگاه پژوهشگران جوان - افتخارات دانشگاه آزاد اسلامی
باشگاه پژوهشگران جوان
باشگاه پژوهشگران جوان

لینکدونی

آرشیو موضوعی

آرشیو

لینکستان

صفحات جانبی

← آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

پیشرفت ها و افتخارات دانشگاه

 

دانشگاه آزاد اسلامی در اردیبهشت ماه سال 1361 با حمایت بنیان گذار جمهوری اسلامی ایران آغاز به کار کرد. در طول بیش از 24 سال فعالیت، بیش از 000/900/1 دانشجو از این دانشگاه در مقاطع مختلف فارغ التحصیل شده اند. این دانشگاه در حال حاضر حدود

 000/300/1 دانشجو، حدود 000/15 عضو هیات علمی (با احتساب حدود 9000 نفر اعضای هیات علمی حق التدریس حدود 000/24 نفر) و 000/31 پرسنل در سراسر کشور دارد. این تعداد افراد در 350 واحد و مرکز دانشگاهی و در فضایی حدود 11 میلیون متر مربع فضای آموزشی و رفاهی مشغول به تحصیل یا کار هستند. برآورد شده است که فضای آموزشی و رفاهی دانشگاه تا پایان سال جاری به 12 میلیون متر مربع برسد. به علاوه این دانشگاه دارای 600 مدرسه با حدود 000/60 دانش آموز است و همچنین در حال حاضر 10 مجمتع بیمارستانی این دانشگاه در حال خدمات رسانی به مردم هستند و 10 مجتمع بیمارستانی دیگر نیز به زودی به این مجموعه اضافه خواهند شد. یکی از مهم ترین افتخارات دانشگاه آزاد اسلامی، نقش چشمگیر این دانشگاه در فعالیت های علمی و تحقیقاتی کشور و جهان است. امکانات و تجهیزات بسیار مدرن و ارتباطات فراوان این دانشگاه با مراکز علمی جهان موجب شده است که تحقیقات دست اولی در شاخه های مختلف علمی در این دانشگاه صورت گیرد. همچنین حضور فعال اعضای هیات علمی و دانشجویان در سمینارها، نشست ها و مسابقات علمی و مختلفی که در سراسر جهان برگزار می گردد، در اغلب موارد موجب کسب افتخارات و رتبه های اول تا سوم کشور در مسابقات متعدد شده است.

 

پتانسیل های ساختاری

 

مراکز تحقیقاتی

در حال حاضر دانشگاه آزاد اسلامی دارای 28 مرکز و پژوهشکده تحقیقاتی فعال در واحدهای مختلف دانشگاهی می باشد. همچنین 21 مرکز تحقیقاتی نیز در دست بررسی و احداث است که در برخی از آنها بیش از 50 درصد فعالیت های ساختمانی و تامین و تجهیزات صورت گرفته است. هدف از ایجاد این مراکز انجام فعالیت های خاص تحقیقاتی مرتبط به نیازهای کشور است. بخشی از اعضای هیات علمی دانشگاه در این مراکز تحقیقاتی مشغول به کار هستند و می توانند در کنار فعالیت های آموزشی خود مانند سایر اعضای هیات علمی، از توان خود در عرصه های تحقیقاتی مختلف در مراکز تحقیقاتی نیز استفاده کنند.

برخی از مراکز مهم تحقیقاتی عبارتند از: مرکز تحقیقات فیزیک پلاسما، مرکز عالی بین المللی تحقیقات بین رشته ای (CEIS)، مرکز مطالعات استراتژیک، مرکز تحقیقات گیاهان دارویی اردبیل، مرکز مطالعات و تحقیقات محیط زیست و انرژی (CEEVS)، مرکز تحقیقات باستان شناسی (واحد ابهر)، مرکز تحقیقات تهران پزشکی، مرکز تحقیقات شیر و فرآورده های آن (واحد کرج)، مجتمع آزمایشگاهی و مزارع تحقیقاتی (واحد بروجرد)، مرکز تحقیقات کشاورزی (واحد دامغان) مزارع آموزش تحقیقاتی و گلخانه ای (واحد جیرفت)، مزارع آموزش و تحقیقاتی.

 

مجلات علمی

تا کنون 112 مجله علمی در دانشگاه آزاد اسلامی مجوز انتشار دریافت کرده اند. از این تعداد 31 مجله دارای رتبه علمی پژوهشی و 8 مجله دارای رتبه علمی ترویجی و 73 مجله علمی عمومی هستند. بسیاری از اساتید دانشگاه توانسته اند با استفاده از این امکان، نسبت به انتشار نتایج تحقیقات خود اقدام نمایند و ضمن افزایش نرخ تولید علم در کشور، از مزایای ارتقاء در هیات ممیزه دانشگاه نیز برخوردار شوند.

 انجمن های علمی، ادبی و هنری

هم اکنون 1343 انجمن در حال فعالیت هستند که 1128 عدد از آنها به تصویب رسیده اند و بقیه به این منظور در حال بررسی و گذراندن مراحل تصویب هستند.

 

باشگاه پژوهشگران جوان

باشگاه پژوهشگران جوان دانشگاه آزاد اسلامی با بیش از 180 دفتر و 5 شعبه در تمام استان های کشور فعال است. از ابتدای تاسیس باشگاه تا کنون 18773 نفر جوان در سنین 30-15 سال در مقاطع تحصیلی مختلف اعم از دانش آموزشی و دانشجویی، در کلیه مراکز آموزشی و موسسات آموزش عالی دولتی و دانشگاه آزاد اسلامی، در این باشگاه جذب شده اند و از خدمات علمی، فرهنگی و تحقیقاتی این مرکز بهره مند گردند.

 

بودجه پژوهش

با توجه به اهمیت فزاینده پژوهش در دانشگاه آزاد اسلامی، بودجه پژوهشی دانشگاه از سال 1375 با یک درصد شهریه دریافتی آغاز و با یک روند افزایشی به 3 درصد در سال 1380 و 5 درصد از سال 1381 به بعد افزایش یافت. به این ترتیب بودجه اختصاص یافته برای پژوهش با یک روند صعودی، از رشد متوسطی معادل 34 درصد در هر سال برخوردار بوده و به 372 میلیارد ریال در سال 1384 افزایش یافته و پیش بینی می شود در سال 1385 بالغ بر 430 میلیارد ریال شده باشد که این روند از توجه روزافزون به امر تحقیق و پژوهش در دانشگاه آزاد اسلامی حکایت دارد. همچنین درصد بودجه هزینه شده در امر پژوهش به کل بودجه اختصاص یافته به پژوهش در سال اول فقط حدود 12 درصد بود، با روندی افزایشی با درصد جذبی حدود 40 درصد در سال 1384 به حدود 235 میلیارد ریال افزایش یافته و با توجه به رشد پژوهش در دانشگاه آزاد اسلامی، پیش بینی می شود همچنان به رشد صعودی خود ادامه دهد. با توجه به اینکه برخی از واحدهای دانشگاهی امکان جذب کل بودجه پژوهشی خود را نداشته اند، بخشی از بودجه پژوهشی آنها صرف خرید تجهیزات تحقیقاتی شده است.

 

افتخارات عملکردی

 

پژوهشی

        مقالات علمی

انتشار 970 مقاله در مجلات ISI طی سال های 1381 تا 1384 رشد متوسطی حدود 77 درصد در هر سال را نشان می دهد. همچنین در این فاصله زمانی، 1920 مقاله در مجلات علمی پژوهشی منتشر شده است که بیانگر رشد 51 درصدی در هر سال است. انتشار 1306 مقاله در مجلات علمی ترویجی نیز رشدی 33 درصدی در هر سال را نشان می دهد. جدول زیر نمایانگر رشد مقالات علمی دانشگاه آزاد اسلامی در سال های ذکر شده است.

نوع مقاله

1381

1382

1383

1384

رشد متوسط سالانه (درصد)

ISI

علمی پژوهشی

علمی ترویجی

88

206

201

213

537

441

479

1205

830

970

1920

1306

77

51

33

 

لازم به ذکر است که بسیاری از این مقالات علمی دانشگاه آزاد اسلامی که از رساله های دکترا استخراج شده اند، معمولاً به نام استاد راهنما به عنوان نفر اول مقاله منتشر می شوند و به دلیل آنکه بسیاری از اساتید راهنما در دوره های دکترا از دانشگاه های دولتی هستند، این موارد به حساب دانشگاه های دولتی گذاشته می شوند، در حالی که عملاً باید از تولیدات این دانشگاه محسوب شوند. برخی از مجلات رتبه دار داخلی نیز به دلیل محدودیت های موجود، از ذکر نام دانشگاه آزاد اسلامی در مجاورت خود خودداری می کنند و این امر موجب شده است که بسیاری از مقالات و تولیدات علمی دانشگاه آزاد اسلایم به نام این دانشگاه ثبت نشوند.

تعداد مقالات ارائه شده در همایش های بین المللی خارج از کشور از سال 1374 تا کنون 2300 مقاله است.

 

تالیف و ترجمه

تعداد کتاب های تالیفی 2137 و تعداد کتاب های ترجمه شده 795 است.

 

برگزاری سمینارها، کنفرانس ها و مسابقات ملی و بین المللی

تا کنون 1435 همایش در دانشگاه آزاد اسلامی در سطوح به شرح ذیل برگزار شده است:

بین المللی 18، ملی 195، منطقه ای 386، استانی 177 و داخلی 659. برخی از سمینارها و کنگره های بزرگ در سطح بین المللی یا ملی عبارتند از: نخستین کنگره بین المللی نهضت تولید علم، جنبش نرم افزاری و آزاد اندیشی (فروردین 84)، اولین کنفرانس منطقه ای مهندسی برق (RCEE2006)، سومین کنگره بین المللی و دهمین کنگره سراسری همکاری های دولت، صنعت و دانشگاه برای توسعه ملی و ششمین کنفرانس سیستم های فازی و نخستین کنفرانس سیستم های فازی در جهان اسلام.

همچنین دو دوره مسابقات بین المللی روبوکاپ آزاد ایران در سال های 2006 و 2007 توسط دانشگاه آزاد اسلامی در ایران برگزار شده است.

 

اختراعات، اکتشافات و ابداعات علمی

تا کنون تعداد 332 عنوان اختراعات و ابداعات دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی در مسابقات معتبر بین المللی موفق به کسب مقام و جایزه گردیده اند. از جمله می توان به افتخارات علمی به دست آمده در مسابقات مجارستان، کره جنوبی، روسیه و مالزی در سال 1385 اشاره کرد. همچنین در نمایشگاه اختراعات و نوآوری های مسکو در سال 2007 که 16 کشور در آن شرکت کردند، جایزه ویژه نخبگان مجارستان به یکی از اعضای هیات علمی دانشگاه و همچنین 2 مدال طلا، 5 مدال نقره و تندیس طلایی ارشمیدس به دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی تعلق گرفت. قابل ذکر است که تا کنون 2 دوره مسابقات بین المللی آزاد روبوکاپ در ایران برگزار شده است. در دومین دوره این مسابقات 361 تیم در قالب 15 لیگ و با حضور 17 تیم خارجی از 9 کشور (آلمان، ژاپن، اسپانیا، مکزیک، پرتغال، ترکیه، برزیل و امارات متحده عربی) شرکت داشتند. دانشگاه آزاد اسلامی 9 مقام اول، 2 مقام دوم و 2 مقام سوم این مسابقات را کسب کرد.

 

طرح های تحقیقاتی

دانشگاه آزاد اسلامی تاکنون موفق به انجام 3212 طرح تحقیقاتی شده است و 3098 طرح تحقیقاتی نیز در حال اجرا هستند. برخی از این طرح ها ابعاد بین المللی داشته و برخی نیز در سطح ملی انجام می شوند. از جمله طرح های بین المللی که دانشگاه آزاد اسلامی با مراکز جهانی در حال انجام آن است، پروژه ای بر روی توکامک های کوچک است که این طرح با حضور 20 دانشمند جهان از 10 دانشگاه معتبر و با نظارت آژانس بین المللی انرژی اتمی در حال انجام است. همچنین دانشگاه دارای تعداد زیادی طرح های ملی است. به علاوه می توان تعداد زیادی پروژه های در دست اجرا، در دست بررسی و خاتمه یافته با نام برد.

انجمن های علمی، ادبی و هنری

انجمن های علمی، ادبی و هنری دانشگاه آزاد اسلامی طی سال های اخیر توانسته اند به موفقیت متعددی در سطح ملی و بین المللی دست یابند. تعدادی از این موفقیت ها عبارتند از: جوایز بین المللی کسب شده (27 جایزه)، اختراعات ثبت شده (163 اختراع)، کسب مقام های کشوری (78 مقام)، کسب مقام در ارائه مقاله (19 مقام) و نشریات (80 نشریه).

 

آموزشی و دانشجویی

               شاخص دانشجو به هیات علمی

نسبت دانشجو به هیات علمی با یک روند نزولی از 44 دانشجو و 42 دانشجو در سال 85-84 و به 38 دانشجو در سال تحصیلی حاضر تنزل یافته که گرچه در مقایسه با همین نسبت در مورد دانشگاه های دولتی بالاتر است اما با توجه به سابقه 24 ساله دانشگاه آزاد اسلامی در ازای سابقه 80 ساله نظام آموزش عالی دولتی رقم مطلوبی به نظر می رسد. مضافاً اینکه حدود 35 درصد از دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی را مقاطع کاردانی تشکیل می دهد و این در حالی است که این نسبت در دانشگاه های دولتی 20 درصد است. لذا با توجه به نیاز کمتر دانشجویان کاردانی به هیات علمی، دانشگاه آزاد اسلامی در وضع نسبتاً مطلوبی قرار دارد. در سال 1385 دانشگاه آزاد اسلامی 3350 عضو هیات علمی و بورسیه جذب نموده که 1275 نفر آن بورسیه شده اند (991 نفر دکتری تخصصی و 284 نفر کارشناسی ارشد). پیش بینی ادامه این روند در آینده، حکایت از افزایش کیفیت آموزش دانشگاه و ادامه روند کاهش نسبت به دانشجو به هیات علمی دارد.

 

قبولی در مقاطع بالاتر

بر اساس نتایج آزمون سال 1385 دانشگاه آزاد اسلامی از کل پذیرفته شدگان در مقطع کارشناسی ارشد (19519 نفر)، 9568 آنها از فارغ التحصیلان این دانشگاه بوده اند (48 درصد). همچنین از 182 نفر پذیرفته شده در مقطع دکترای تخصصی، 95 نفر آنها از فارغ التحصیلان این دانشگاه (52 درصد) بوده اند. برخی از عمکلردهای مرتبط با این موضوع به شرح زیر است:

·   در طول 9 سال متوالی دانشجویان رشته دندانپزشکی دانشگاه آزاد اسلامی واحد خوراسگان در امتحان جامع وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی قبولی 100 درصدی داشته اند که در سطح کشور چنین موفقیتی بی نظیر است.

·   کسب بیشترین تعداد قبولی در امتحانات تخصصی دستیاری کشور به طوری که 134 نفر از دانش آموختگان واحد دندانپزشکی دانشگاه آزاد اسلامی در امتحانات مذکور قبول شده اند.

·   کسب رتبه اول امتحانات بورد تخصصی کشور در سال 1383 توسط دانش آموختگان دانشگاه آزاد اسلامی (با کسب نمره 100 از 100).

·   کسب رتبه اول امتحانات جامع علوم پایه دندانپزشکی کل کشور در سال های مختلف توسط دانش آموختگان دانشگاه آزاد اسلامی و کسب رتبه دوم امتحانات جامع علوم پایه دندانپزشکی کشور توسط دانش آموختگان دانشگاه آزاد اسلامی.

·   کسب مقام اول بدست آوردن بیشترین قبولی در آزمون استخدامی استان اصفهان توسط دانش آموختگان رشته معماری دانشگاه آزاد اسلامی واحد خوراسگان.

·   بیشترین قبولی در آزمون وکلای دادگستری توسط دانش آموختگان رشته حقوق دانشگاه آزاد اسلامی واحد خوراسگان و تقدیر کتبی کانون وکلا از درخشش های آنها.

·   سطح دشواری، کیفیت و نوع برگزاری آزمون های کارشناسی ارشد در دانشگاه های دولتی و آزاد اسلامی یکسان است، با این تفاوت که در دانشگاه های دولتی، پس از آزمون مصاحبه شفاهی نیز صورت می گیرد.

 

موقعیت ها و مسئولیت های مهم فارغ التحصیلان

یکی دیگر از افتخارات دانشگاه آزاد اسلامی در عرصه های مختلف فرهنگی، سیاسی، در اختیار داشتن پست ها و مسئولیت های مهم در رده های بالای مدیریتی و اجرایی کشور توسط 1900 نفر از فارغ التحصیلان دوره دکتری و کارشناسی ارشد خود است.

 

دانشنامه جدید فارغ التحصیلان

یکی از افتخارات دانشگاه آزاد اسلامی، صدور دانشنامه جدید الصاق به هولوگرام با طراحی ویژه به نام دانشگاه و ضریب امنیتی بالا با بهره گیری از سیستم مکانیزه و تجهیزات پیشرفته، برای اولین بار در کشور و منطقه است.

 

دانشگاه مجازی (واحد الکترونیکی)

در راستای همگامی با پیشرفت های علمی و پویایی دانشگاه آزاد اسلامی به منظور آموزش متناسب با نیازهای روز، واحد الکترونیکی دانشگاه (دانشگاه مجازی)، با مجوز رسمی وزارت علوم، تحقیقات و فن آوری در واحد علوم و تحقیقات گشایش یافت. هم اکنون دانشگاه اقدام به ثبت نام علاقمندان به تحصیل در این دانشگاه کرده است. هم اکنون نخستین گروه از دانشجویان این دانشگاه برای تحصیل در رشته مدیریت فن آوری اطلاعات (IT) و رشته های مربوط انتخاب شده اند. نرم افزار آموزشی این واحد، یکی از پیشرفته ترین نرم افزارهای موجود است و نحستین دانشگاهی است که تمامی محتوا و نرم افزار آموزشی آن بومی و تولید داخل کشور بوده است.

 

بین المللی

امور بین الملل دانشگاه آزاد اسلامی، یکی از بخش های فعال دانشگاه است که در راستای توسعه و گسترش فعالیت های علمی، آموزشی، اطلاع رسانی و بین المللی و عملی کردن برنامه ها و استراتژی های دانشگاه در امور بین المللی، سهم مهمی داشته است.

امور بین المللی با تلاش گسترده به منظور فراهم کردن زمینه شرکت اعضای هیات علمی و دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی در کنگره ها، سمینارها، سمپوزیوم ها، مسابقات ورزشی و نظایر آن، سبب مطرح شدن نام دانشگاه در محافل علمی بین المللی شده است. این عرصه، با جریان پیش رونده دایمی، مطرح بودن عملکرد فعالیت های علمی دانشگاه را در حوزه فعالیت های جدید علمی در جهان به دنبال دارد.

در بخش امور بین الملل دبیرخانه اتحادیه دانشگاه های جهان اسلام (FUIW) دایر است که به فعالیت های دانشگاه آزاد اسلامی در ارتباط با دیگر دانشگاه های جهان نظارت دارد. هم اکنون دانشگاه آزاد اسلامی در انجمن های بین المللی دانشگاهی نیز عضویت دارد. مواردی از عضویت ها به شرح زیر عبارتند از:

-   عضویت در اتحادیه دانشگاه های جهان اسلام (کنفدراسیون دانشگاه های جهان اسلام FUIW ). از بدو عضویت دانشگاه آزاد اسلامی در FUIW، رییس دانشگاه آزاد اسلامی به عنوان عضو شورای اجرایی و برای 3 نوبت متوالی به عنوان رییس شورای اجرایی و مدیریت FUIW انتخاب گردیده اند.

-   عضویت در انجمن بین المللی دانشگاه ها (IAU) و عضویت در شورای اجرایی و مدیریت دانشگاه های جهان در یونسکو مستقر در پاریس (فرانسه). از سال1370 که دانشگاه به عنوان عضو IAU  پذیرفته شده است، رییس دانشگاه آزاد اسلامی برای 2 نوبت متوالی (دو دوره 4 ساله) به عنوان عضو شورای اجرایی IAU منصوب گردیده اند.

-        عضویت دایم رییس دانشگاه آزاد اسلامی در انجمن بین المللی روسای دانشگاه های جهان (IAUP).

فعالیت این نوع سازمان ها و انجمن ها، بیشتر بر مشخص کردن سیستم های آموزشی متناسب با نیازهای جوامع، چالش ها و سرفصل های جدید آموزشی متمرکز است. همچنین همکاری های بین دانشگاهی بر اساس مصوبات سازمان های بین المللی و نقل و انتقال اطلاعات دانشگاهی به یکدیگر، از دیگر فعالیت های این انجمن ها محسوب می شود. انعقاد 16 قرارداد و تفاهم نامه با دانشگاه های جهان در قاره های گوناگون در فاصله سال 2004 تا 2006 نمایانگر گوشه ای از این فعالیت ها است.

از دیگر برنامه های امور بین الملل دانشگاه، رایزنی با مراکز و موسسات تحقیقاتی و پژوهشی معتبر در جهان در جهت همکاری مشترک با مراکز و موسسات تحقیقاتی و پژوهشی است.

به منظور اجرای سیاست حضور در گستره مجامع علمی، یکی از اقدامات قابل توجه این معاونت، تلاش برای ایجاد واحدهای برون مرزی است. عملکرد درست و بجای این حیطه، سبب می شود که دانشجویان ایرانی ساکن کشورهای دیگر و نیز دانشجویان خارجی جذب دانشگاه آزاد اسلامی شوند.

این امر توسعه اقتصادی قابل توجهی برای دانشگاه و کشور به دنبال دارد. همچنین حضور شعبه های دانشگاه در کشورهای خارجی، امکان شرکت داشتن در تعاملات علمی بین المللی را برای دانشجویان و اعضای هیات علمی دانشگاه به طور چشمگیری فراهم می سازد. امروز شعبه های برون مرزی دانشگاه آزاد اسلامی در انگلستان، امارات متحده عربی، لبنان و تانزانیا به فعالیت مشغول هستند. راه اندازی دوره های مشترک آموزشی در مناطقی نظیر قشم و قبرس نیز، یکی دیگر از عملکردهای دانشگاه در راستای سیاست حضور در مجامع علمی بین المللی و تعامل با آنان است.

 

      عمرانی

بخش عمران یکی دیگر از بخش های دانشگاه آزاد اسلامی است که احداث متجاوز از 12 میلیون متر مربع ساختمان های احداثی را در واحدها و مراکز دانشگاهی با کاربردهای گوناگون آموزشی، اداری، رفاهی، فرهنگی و سایر موارد مدیریت کرده است. آمار مربوط به برخی اقدامات این بخش تا پایان نیمه اول 1385 به شرح زیر است:

-        مساحت زیربنای ساختمان های ملکی مورد بهره برداری با کاربری های متفاوت   127/208/6 مترمربع

-        مساحت زیربنای ساختمان های ملکی در دست احداث با پیشرفت های متفاوت   009/754/1 مترمربع

-        مساحت فضاهای عمرانی (دیوارکشی، محوطه سازی، ورزشی باز) 507/644/16 مترمربع

جمع کل ساختمان های مورد بهره برداری و در دست احداث با در نظر گرفتن 25 درصد فضاهای عمرانی 262/123/12 مترمربع و سرانه دانشجویی 153/1 مترمربع است.

   

نقش و تاثیر دانشگاه آزاد اسلامی بر اقتصاد کلان کشور

ارزش افزوده ایجاد شده توسط دانشگاه آزاد اسلامی از 34 میلیارد ریال در سال 1370 به 2879 میلیارد ریال در سال 1382 افزایش یافته است و طی 12 سال از رشد متوسطی حدود 45 درصد در سال برخوردار بوده است که چنین رشدی در مقایسه با سایر زیر بخش های اقتصادی کشور بی سابقه است به طوری که سهم ارزش افزوده دانشگاه آزاد اسلامی از ارزش افزوده کل آموزش عالی کشور از 2/8 درصد در سال 1370 به 9/28 درصد در سال 1382 افزایش یافته است.

ممکن است گفته شود که دریافت شهریه از دانشجویان نوعی اجحاف در حق مردم محروم است. اقدام دانشگاه آزاد اسلامی در اخذ شهری اتفاقاً بسیار بیشتر به عدالت اجتماعی نزدیک است، زیرا هزینه تحصیل دانشجویان در دانشگاه آزاد اسلامی فقط به عهده خود فرد و خانواده وی است و به این ترتیب فشار اضافه ای بر دیگر اقشار کشور وارد نمی شود، ولی هزینه تحصیل دانشجویان در دانشگاه های دولتی عملاً توسط تمام اقشار کشور تامین می شود. دانشگاه آزاد اسلامی در سال 85-84 با داشتن 000/200/1 دانشجو جمعاً حدود 700 میلیارد تومان شهریه دریافت نموده است. در حالی که در نظام آموزش عالی دولتی به ازای 000/300 دانشجو حدود 1350میلیارد تومان بودجه صرف گردیده است.

به این ترتیب سرانه هر دانشجو در دانشگاه آزاد اسلامی حدود 000/600 توما و این مقدار برای دانشجویان در دانشگاه های دولتی حدود 000/500/4 تومان است. یعنی بیش از 7 برابر هزینه های مشابه در دانشگاه آزاد اسلامی، لذا دانشگاه آزاد اسلامی به عنوان یک مرکز بزرگ آموزش عالی از کارآیی نسبتاً بالاتری برخوردار است.

 

تحلیل کیفیت دانشگاه آزاد اسلامی

در بخش پایانی این گزارش تلاش داریم نشان دهیم که دانشگاه آزاد اسلامی، یک دانشگاه کیفی است. به طور خلاصه می توان کیفیت را در مولفه های زیر خلاصه کرد:

-        بهبود مستمر و مداوم فرایندها و روش ها از طریق بهبود مستمر مدیریت

-        تنوع و افزایش خدمات آموزشی

-        تامین نظر و ارائه خدمات به کلیه اقشار در سطوح مختلف درآمدی و سلیقه ای

-        تامین رضایت خاطر افراد و جامعه

-   ایجاد ارزش افزوده و در نهایت افزایش ثروت مادی و معنوی جامعه به صور: افزایش سطح آگاهی و معلومات جامعه، تربیت نیروی انسانی و توسعه سرمایه انسانی، تولید علم (مقاله و کتاب)، افزایش سطح فن آوری جامعه و بهبود فرایندهای تولید در همه بخش ها.

دانشگاه آزاد اسلامی از طریق تقسیم وظایف در مناطق دانشگاهی، در هر 5 مولفه ذکر شده فعالانه عمل کرده است. فراینده های سهل و ساده موجب شده اند که دانشگاه های دیگر تقاضای استفاده از امکانات این دانشگاه را داشته باشند. تنوع رشته ها در سراسر کشور موجب شده است علاوه بر ایجاد چند رشته منحصر به فرد در کشور در این دانشگاه، آموزش عالی با سطح گسترده تری در اختیار متقاضیان با علایق مختلف قرار گیرد. پراکندگی جغرافیایی مناسب علاوه بر ایجاد ثبات امنیتی برای کشور، آموزش عالی را به مناطق دور کشور توسعه داده است و بهبود مستمر روندها و فرایندها، به کاهش بوروکراسی و سرعت تصمیم گیری در سطح واحدها و مناطق دانشگاهی منجر شده است و در مجموع این عوامل دانشگاه آزاد اسلامی را به یک دانشگاه کیفی تبدیل کرده اند.

به علاوه دانشگاه آزاد اسلامی در همه بخش های توسعه ای کشور نقشی بسزا دارد، از جمله: کمک به درآمدزایی جامعه از طریق ایجاد ارزش افزوده، کمک به فقر زدایی و کاهش محرومیت ها، کمک به اشتغال زایی، کمک به توسعه مناطق دور افتاده و بالاخره رقابتی کردن آموزش عالی. در زیر موارد فوق را در دو محور کلی زیر خلاصه می کنیم:

      الف- توسعه اقتصادی و اجتماعی کشور  

ایجاد ده ها شغل در سطح کشور، موجب افزایش ثروت عمومی می گردد و در نتیجه سبب کاهش فقر در جامعه تلقی می شود. اشتغال حدود 60 هزار نفر در دانشگاه آزاد اسلامی با حسابی سرانگشتی و بنابر پیش بینی های دولت که برای اشتغال ثابت هر فرد به میزان 500 میلیون ریال سرمایه گذاری نیاز است، تقریباً موجب 000/30 میلیارد ریال صرفه جویی در هزینه های دولت شده است. دانشگاه آزاد اسلامی علاوه بر ایجاد 60 هزار شغل به طور مستقیم، به دلیل ایجاد قطب های توسعه ای کشور و رونقی که پیرامون خود و نیز در سراسر کشور ایجاد کرده است، موجبات اشتغال بیش از صدها هزار نفر در همه نقاط کشور را فراهم نموده است.

اگر از دیدگاه دیگر یبه مساله بنگریم؛ حتی در مواقعی که یک رشته تحصیلی به شغلی در خور نینجامد، این مهم است که بدانیم فردی که دارای تحصیلات دانشگاهی است و موفق به یافتن شغل مناسب نشده است، دارای معضلات کمتری نسبت به بیکاران فاقد تحصیلات دانشگاهی است، ضمن اینکه دانش آموختگان دانشگاهی، هم از سطح فرهنگی مناسب تری برخوردارند و هم اینکه در بسیاری از مواقع خود می توانند در ایجاد اشتغال برای خویش خلاقانه عمل نمایند. به عبارتی یک جوان تحصیل کرده بیکار ممکن است فقط زمان حال را از دست داده باشدو بی کار باشد ولی آینده را همچنان در اختیار دارد. لذا این انتقاد به دانشگاه آزاد اسلامی که موجب افزایش تحصیل کردگان بی کار شده است، انتقادی ناپخته است.

از سوی دیگر دانشگاه آزاد اسلامی نقش مهمی در توزیع مناسب تر درآمدها در کشور ایفا نموده است، چرا که با ایجاد قطب های توسعه با توجه به پراکندگی و گستردگی در دورافتاده ترین نقاط کشور، علاوه بر افزایش ضریب امنیت کشور و ارتقای سطح فرهنگی آن مناطق که خود بحث گسترده و مفصلی است، توانسته است کمک شایان توجه و مهمی به اقتصاد منطقه ای در داخل کشور نماید و نقش مهمی در رفع فقر و نابرابری و توزیع مناسب تر درآمد داشته باشد که بررسی تاثیرات هر یک از این موضوعات پروژه های مطالعاتی گسترده ای را می توانند به خود اختصاص دهند. همچنین می توان ادعا کرد مطالعه این دانشگاه در آمایش سرزمین، موضوع بسیار گسترده و قابل تاملی است که پرداختن به آن، مطالعه گسترده و خاصی را از جوانب مختلف اقتضا می کند.

      ب- رقابتی کردن آموزش عالی 

نقش دیگر دانشگاه آزاد اسلامی در رقابتی کردن آموزش عالی کشور است. تغییراتی که در سال های اخیر در نظام آموزش عالی کشور رخ داده اند، از جمله تلاش برای کاهش بوروکراسی اداری، اعطای اختیارات بیشتر به دانشگاه ها در زمینه های آموزشی و تعیین سرفصل های دروس، افزایش نرخ رشد تحقیقات، افزایش کمی و کیفی دانشگاه ها، افزایش تعداد مجلات علمی، افزایش سهم ایران از تولید علمی جهانی و موارد متعدد دیگر، قطعاً به دلیل افزایش شتابی است که توسط دانشگاه آزاد اسلامی در نظام آموزش عالی کشور ایجاد شده است. در صورتی که ظرفیت سازی دانشگاه آزاد اسلامی در آموزش عالی کشور وجود نداشت، نرخ رشد توسعه آموزش عالی بسیار کندتر از زمان حاضر بود. نسبت به کل عرضه آموزش عالی به تقاضای بالقوه آن در کشور ما 25درصد است. سهم دانشگاه آزاد اسلامی از این نسبت معادل 14 درصد است. یعنی در صورت نبود دانشگاه آزاد اسلامی، نظام آموزش عالی دولتی تنها می توانست 11 درصد از تقاضای بالقوه تحصیل در آموزش عالی کشور را پاسخ گوید.

 

 

 

درباره وبلاگ

این وبلاگ متعلق به باشگاه پژوهشگران جوان دانشگاه آزاد اسلامی یزد می باشد.این وبلاگ سعی دارد تا با کمک نویسندگان آن بتواند در زمینه های مختلف راهگشای محققین و پژوهشگران باشد.
مدیر وبلاگ : محمد رضا احمدزاده

آخرین پست ها

جستجو

نظرسنجی

  • این وبلاگ را چگونه ارزیابی می کنید ؟


نویسندگان

دریافت کد فال حافظ

دیکشنری آنلاین

دیکشنری آنلاین

كد عكس تصادفی

کد نمایش آب و هوا کد نمایش آب و هوا